Alanya

Alanya, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da en önemli turistik noktalarından birisi. Seyahatinizi bir deniz tatilinin çok ötesine taşıyan doğal ve tarihi güzellikler barındırıyor Alanya. Evet, Alanya plajları da oldukça ünlüdür ama bunun biraz daha dışına çıkıp, bölgeyi tarih sahnesine taşıyan önemli yapıları da ziyaret etmek ister misiniz? İşte mutlaka faydalanmak isteyeceğiniz Alanya’da gezilecek yerler listesi…


Şifa Kaynağı Damlataş Mağarası

Eğer mağaraların adeta film setlerin fırlamış büyülü dünyalarını seviyorsanız, Alanya’da görülmesi gereken birçok mağara bulunuyor. Bunların en görkemlisi ve en meşhuru ise, tabii ki Damlataş. İçerdeki hava sıcaklığının yaz-kış 23.3 derecede sabit olmasının ve %98 nem oranının etkisiyle yağmur sularının tavandaki yarık ve boşluklardan akarak damla damla birikmesi sonucu oluşan mağara, deniz kıyısında yer almakta ve Alanya’ya sadece 1 km uzaklıktadır. Mağaranın keşfi ise 1948 yılında Alanya İskelesi’nin yapımı sırasında tamamen tesadüfü şekilde olmuştur. Göremeden tatilinizi sonlandırmamanız gereken Damlataş Mağarası, koruma altına alınmış ender bir doğa harikasıdır.


Ayrıca, eğer bir solunum rahatsızlığınız var, Damlataş size oldukça iyi gelecektir. 15.000 yılda oluştuğu düşünülen ve boyları 15 metreye kadar ulaşabilen sarkıtların, solunum yolu rahatsızlığı çeken astım ve bronşit hastalarına iyi geldiği, doktorların ve kimyagerlerin çeşitli araştırmalarıyla tespit edilmiştir.

Fosforlu Mağara

Sadece deniz yolu ile ulaşılabilen ve içinden küçük teknelerin geçebildiği Fosforlu Mağara, ismini jeolojik yapısından kaynaklanarak içinde oluşan ışık oyunlarından alıyor. Tur sırasında denize girmek ise, işin eğlenceli kısmı.
alanyada gezilecek yerler (6)
Dim Mağarası ise, bir milyon yaşında olan eski bir mağara olarak mutlaka görülmesi gereken ender bir doğa mucizesi.

Alanya Kalesi
Helenistik Roma dönemi tarihi kale kalıntılarının yanına, 13. yüzyılda Selçuklu Hanedanı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilen kale, Alanya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kayalık bir yarımadanın üzerinde, 250 metre yükseklikte yer alan zirvesinde, açık alan müzesi olarak değerlendirilen bir de iç kale bulunmaktadır.
alanyada gezilecek yerler (1)

Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman Camii, Sitti Zeynep Türbesi, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, irili ufaklı sarnıçlar, deniz feneri ve zindanlarıyla birlikte günümüze kadar korunabilmiş Türkiye’nin tek Selçuklu kalesi olması ise, burayı ziyaret etmeniz için en önemli sebep.

Atatürk Müzesi

1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün bir müddet kalıp dinlendiği ve tarihi sivil mimarlık örneklerinin bir temsilcisi konumunda olan ev, 1984 yılında sahibinin bağışlaması ile müze olarak ziyarete açılmıştır. İlk katında Atatürk’ün bazı fotoğraf, kişisel eşyaları ve tarihi belgelerinin sergilendiği evin üst katında ise oturma, çalışma ve yatak odaları olarak eski Alanya evlerinin karakteristik yapısını gözlemleyebilirsiniz.

Alanya Plajları

 
Adı Gibi Güzelliğiyle Ünlü Kloepatra PlajıAltın renkli incecik kumu olan bu kumsala ismini, efsaneye göre Mısır Kraliçesi Kleopatra, Akdeniz’de çıktığı bir sefer sırasında burada denize girerek vermiştir. Denizin cam gibi dingin olduğu dönemde, ayaklarınızın etrafında dolaşarak adeta tatile çıkışınızı kutlayan balıkları görebilirsiniz. Mavi Bayrak ödüllü bu kumsal, şehrin ana caddesine paralel olarak cezbedici güzelliği ile 2 km boyunca devam eder ve bittiği yerde başlayan Damlataş Plajı onun güzelliğini devam ettirir.

Plaj ve Piknik Keyfini Bir Arada Sunan Ulaş Plajı


Eğer arzunuz doğanın içinde ailenizle birlikte piknik yapabilmek ve aynı zamanda da incecik kumlu kumsalı ayaklarınızın dibinizde hissetmek ise, o zaman aradığınız Alanya’nın 6 km kadar batısında ki Ulaş Plajı’nda. Plajın yanında bulunan devasa büyüklükteki kayalık üzerinden denize atlayanlar günün her anı size keyifli dakikalar yaşatacak.


İncekum’da Mavi ile Yeşil İç İçe


Çam ormanının bitimiyle başlayan ve kilometrelerce devam eden bu plaj, altın sarısı ve vücuda yapışmayan incecik kumlarıyla gözünüzü alacak.


Damlataş Plajı

Damlataş Mağarası’nın önünde, Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer almaktadır. Alanya plajları ince ve temiz kumu göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Kumsal oldukça geniştir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *